Üst bar özel içeriği

Çocuğum Okula Hazır mı Adana Metropolitan Okul Olgunluk Ölçeği

Çocuğum İlkokula Gitmesi İçin Yeteri Kadar Büyüdü mü?

İlköğretim kurumları yönetmeliğinin 15. maddesine göre, İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.

Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçe ile; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise, ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen Okul Olgunluk Raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.

Adana okul olgunluk testi nerede yapılıyor, metropolitan okul olgunluğu testi adanada nerede yapılıyor,

Metropolitan (4-6 Yaş): Okula hazırlık testi, çocuğun ilkokula başlamaya hazır olup olmadığını ölçen, bir okul olgunluk Testidir.

 

Adana’daRandevu Almak İçin: 0322 234 9 234 ve 0544 204 61 82 nolu telefonları arayıp randevu alabilirsiniz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Kariyer Özel Aile Danışma Merkezimizde, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi Uzman Psikologlar Tarafından Yapılmaktadır.

Metropolitan Okul Olgunluğu Testi Nedir:

 Hildreth ve arkadaşları tarafından hazırlanan Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, Oktay (1980) tarafından Türkçe’ye uyarlanmıştır. Oktay (1980) 44 ilkokul çocuğuna Metropolitan Okul Olgunluğu Testi ile Metropolitan Başarı Testini uygulamış ve iki test arasındaki korelasyonun .34 ile .53 arasında olduğunu bulmuştur.

Metropolitan okul olgunluğu testi, okula yeni başlayan birinci sınıf çocuklarının yönergeleri anlamaya hazırlıklı olmalarını sağlayacak olan özellikleri ve başarılarını ölçmek üzere hazırlanmıştır. Her alt test uzman kişi tarafından sözlü olarak verilen yönergeye göre çocuğun işaretleyeceği ve kopya edeceği resimlerden meydana gelmiştir (Oktay 1983). Bu testin hem grup hem de bireysel olarak uygulaması mümkündür. Beş-altı yaş arası çocuklara uygulanan bu testin süresi yaklaşık 24 dakikadır. Test soru formu ve kayıt formundan oluşmaktadır. Uygulayıcının verdiği yönergeler doğrultusunda çocuğun testi yanıtlaması istenir (Wifred 1993).
Çocukları anaokulun sonunda veya birinci sınıfın başlangıcında değerlendirmek için hazırlanan ve on altı sayfadan oluşan bu test, altı ayrı alt testten oluşmaktadır. Bu testler şu şekilde sıralanmaktadır:

Kelime anlama (15 madde)

Bu test dilin anlaşılması ve kavranmasını belirlemeye yönelik bir testtir. Çocuktan, her sırada dört resim içinden söylenileni seçmesi istenmektedir.

Cümleler (14 madde)

Bu testte çocuktan kendisine anlatılan cümleyi anlaması ve gördüğü resimle bunu birleştirmesi gibi karmaşık bir işlem beklenilmektedir.

Genel Bilgiler (14 madde)

Sosyokültürel faktörün etkisinin fazla olduğu alt testlerden biri olan genel bilgi alt testinde söz konusu olan resimler, çocukların günlük hayatta her zaman karşılaşabileceği görme ve elleme olanağına sahip olduğu nesnelere aittir. Çocuktan gösterilen resimle tanıdığı nesne arasında ilişki kurması ve nesneyi isimlendirmesi istenilmektedir.

Eşleştirme (19 madde)

Okuma yazmanın öğrenilmesinde önemli bir yer tutan eşleştirme, metropolitan okul olgunluğu testinin en önemli bölümlerinden birini oluşturmaktadır. Benzerliklerin tanınmasını içine alır. Her madde de hayvanların, eşyaların, sayıların, harflerin, kelimelerin dört ayrı resmi sıralanmıştır. Sıranın ortasında çerçeve içine alınmış resmin aynısının çocuktan bulması ve çerçeve içine alması istenir. Genellikle bu testte şekilleri doğru olarak işaretleyemeyen ve ters işaretleyen çocuklarda okuma ve yazmada problemlerin görüldüğü belirtilmektedir.

Sayılar (24 madde)

Bu test sayı bilgisini ölçmektedir. Bu alt testte sayılar ve seriler hakkında belirli bir eğitimden geçmemiş olan okul öncesi çocuklarda o zamana kadar kazanılmış olan sayı kavramını dolayısıyla sayı olgunluğunu ölçmek amaçlanmaktadır.

Kopya etme (10 madde)

Çocuğun gördüğü şekli doğru olarak algılaması ve buna mekan içerisinde yer verme yeteneğini ölçen bir testtir. Yazının öğrenilmesinde kopya etme önemli bir yer tutmaktadır. Yazı yazmayı öğrenmede gerekli olan, görsel algı ve hareket kontrolünün bileşimini ölçmektedir. Gördüğünü doğru algılayamayan ya da algıladığını mekanda doğru şekilde yerleştiremeyen çocukların, daha sonraları, okuma yazmanın öğrenilmesinde zorluk çekmeleri araştırmacıların özellikle üzerinde durduğu konulardan biridir (Çataloluk 1994). Bu tür testlerin çocuklarda, fiziksel gelişmeyi belirlediği kadar, zihinsel olgunluğu da belirledikleri saptanmıştır. Çocuğun, çizme ve yazmada gösterdiği mekanda ters algılama eğilimi kopya etme alt testinde kendini gösterebilir.
Bütün bu alt testlerde her maddeye doğru verilen yanıt bir puan ile değerlendirilir. Puanların tümü testin toplam puanını oluşturur. Toplam puanın yüksekliği genel okul olgunluk düzeyinin yüksek olduğunu gösterir. Her alt testin kendine ait puanları da belirlenir (Oktay 1983, Öner 1997).

 

 

METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUĞU TESTİ 

ÇOCUĞUM OKULA HAZIR MI TESTİ

ÖZEL KARİYER AİLE DANIŞMA MERKEZİMİZDE YAPILMAKTADIR.

MUTLAKA RANDEVU ALINIZ:

0322 234 9 234 VE 0544 204 61 82

 

Çocuğum okula hazır mı, çocuğum okula ne zaman başlayacak, okul olgunluğu testi adana da nerede yapılır, adana okul olgunluk ölçeği, metropolitan okul olgunluğu testi adana, adana ilköğretime hazır oluş testi, çocuğum okula başlıyor,  ana okulu, birinci sınıf, 1. sınıf, ilkokul, ne zaman ilk okula başlanır, çocuğumu ne zaman okula vereyim, 60 aylık çocuk okul, 60 aylık, 6 yaş, 72 ay, 72 aylık, 7 yaş, 5 yaş, 4 yaş, okula başlama yaşı, 2012, 2013, 2014, 2015, 2010, doğumlu, okula başlama yaşı kaç, okula başlama, okula başlama yaşı 2015, okula başlama yaşı 2014, okula başlama yaşı 2013, okula başlama yaşı 2016, okula başlama yaşı 2009, okula başlama yaşı 2008, okula başlama yaşı 2007, okula başlama yaşı 2006, okula başlama yaşı 2005, çocuğum okula hazır mı nasıl anlaşılır,Çocukların Okula Başlama Yaşı Ne Olmalı?, 5 yaşındaki bir çocuk ilkokula başlayabilir mi?, eğitim, 4+4+4, okula başlamak için uygun yaş, okula başlama yaşı kaç, çocuğum okula ne zaman başlayacak, çocuğum okula ne zaman başlasın, METROPOLiTAN OKUL OLGUNLUĞU TESTi İLE TÜM BU SORULARA CEVAP BULABİLİRSİNİZ.

ADRES: ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARŞISI, ÖZÜLKÜ İŞ MERKEZİ KAT 14. ÖZEL KARİYER AİLE DANIŞMANLIK MERKEZİ

0322 234 9 234 VE 0544 204 61 82 ve 0542 204 61 82

Kurumumuzda 13 Aile Danışmanı/Psikolog/Psikolojik Danışman Çalışmaktadır.

Hemen Randevu Al

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfa başına kaydırma butonu.
× Hemen Randevu Al!