Üst bar özel içeriği

Depresyon ve Anksiyete İlaçsız Tedavi Edilebilir mi

Depresyon ve anksiyete (kaygı bozukluğu) gibi rahatsızlıklarda antidepresan ilaçlar etkili mi? İlaçsız tedavi mümkün mü? Antidepresan ilaçlar nasıl çalışır ve gerçekten gerekli midir?

Yazar: Psikolog Ali KARAÖMERLİOĞLU

Antidepresan ilaçlar endüstriyelleşen dünyada oldukça yaygınlaşmıştır. Dünyada her 10 kişiden birinin antidepresan kullandığı söylenmektedir. Bugün bir psikiyatra giderseniz yüksek ihtimalle ilk seansla birlikte antidepresan ilaç kullanmanızı isteyecektir. Peki antidepresanlar söylendiği gibi depresyon ve kaygı bozuklukları tedavisinde oldukça etkili midir? Bunun cevabı hem evet hem de hayır.

Bunun için öncelikle antidepresanların nasıl çalıştığından bahsedeceğim. Beynimizde nörotransmitter denilen sinirsel iletimlerde görevli kimyasal maddeler vardır. Bu nörotranmitterlerin sağladığı en önemli kimyasallar ise serotonin ve dopamindir. Beynimizde serotonin ve dopamin salgılandığında duygu durumlarımızı etkiler ve iyi hissetmemizi sağlarlar. Bu maddeler beyinde doğal olarak üretilir fakat depresyon ve kaygı bozukluğu gibi rahatsızlıklar esnasında üretimleri azalır ve bu durum direkt olarak duygularımızı olumsuz etkiler. Antidepresan kullandığımızda serotonin ve dopaminin geri emilimi durur ve süreç boyunca iyi hissetmenizi sağlar.

Peki, antidepresan bu şekilde iyi hissettiriyorsa ilaçsız tedavi neden bu kadar önemli?

Öncelikle şunun bilinmesi lazım: Antidepresan sizi iyileştirmez. Sadece iyi hissetmenizi sağlar. Kullandığınız antidepresan ilaç, vücuttan sindirilip dışarı atıldığında yeniden kötü hissedebilirsiniz ve kötü hissettiğinizde yine antidepresan alma gerekliliği duyabilirsiniz. Bu durum sizi antidepresan ilaçlarına bağımlı hale getirebilir. Ayrıca antidepresan ilaçların çok fazla yan etkisi bulunmaktadır. Terleme, hazımsızlık, uyku bozuklukları, bulantı, tansiyon artması veya düşmesi, baş ağrısı ve baş dönmesi dikkate alınması gereken yan etkilerdir. Bilişsel davranışçı bir psikoterapist olarak söylemeliyim ki; depresyon ve kaygı bozukluğu (anksiyete) gibi ilaçsız tedavisi mümkün olan rahatsızlıklarda ilaç her zaman son seçenek olmalıdır. İyileşmek, sizi iyi hissetmekten daha iyi hissettirecektir! Depresyonda olduğunuz düşünüyor ve bir psikolog ile görüşmek istiyorsanız, Ali KARAÖMERLİOĞLU’ndan adana da randevu alabilirsiniz.

Kurumumuzda 13 Aile Danışmanı/Psikolog/Psikolojik Danışman Çalışmaktadır.

Hemen Randevu Al

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfa başına kaydırma butonu.
× Hemen Randevu Al!